تبلیغات
مهندسی پزشکی - دستاوردهای رادیوگرافی محاسبه‌ای(CR)

دستاوردهای رادیوگرافی محاسبه‌ای(CR)

نویسنده :مازیار سلیمی
تاریخ:جمعه 11 دی 1388-03:17 ب.ظ

توسعه و پیشرفت تكنولوژی در شاخه كامپیوتر و دانش دیجیتال در دهه‌های گذشته تحولات گسترده‌ای در كاهش حجم و بالا رفتن سرعت عمل تجهیزات صنعتی و پزشكی ایجاد كرده است. از این میان دو تحول اساسی، استفاده از تكنولوژی دیجیتال به جای روش آنالوگ و جایگزینی نرم‌افزار به جای سخت‌افراز، از بزرگ‌ترین عوامل كوچك‌شدن حجم، بالا رفتن سرعت عمل، امنیت سیستم‌ها و افزایش كیفیت خروجی آن‌ها شده است.  بخش مهندسی پزشكی و به طور خاص شاخه تصویربرداری پزشكی از این تحولات بی‌بهره نبوده و در هر دوره‌ پا به پای ترقی تكنولوژی دستخوش تغییر، رشد و تكامل شده است. تولد دستگاه‌های مدرن تصویربرداری مانند CT Scanner و MRI كه تولید وپردازش تصویر در آن‌هابه صورت دیجیتال انجام می‌شود و همچنین تجهیز مراكز تصویربرداری به سیستم‌های مدرن ذخیره و انتقال اطلاعات از نمونه‌های این تحولات است.  دركنار همه این پدیده‌ها و تحولات، هزاران دستگاه رادیولوژی قدیمی (مرسوم) كه به طور ذاتی قابلیت انطباق با روش‌های نوین را ندارند وجود داشته كه در عین حال نمی‌توان از این دستگاه‌ها صرف‌نظر كرد. لذا با ایجاد پاره‌ای تغییرات در آن‌ها باید این تجهیزات را به نحوی اصلاح كرد كه بتوانند از امكانات جدید فناوری استفاده كرده آن را در اختیار كاربر بگذارند. این مقاله روش‌های انجام این بهینه‌سازی‌ها را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

روش‌های تبدیل رادیولوژی آنالوگ به دیجیتال
یكی از اهداف اصلی تبدیل سیستم‌های آنالوگ  به دیجیتال دسترسی به اطلاعات دیجیتال تصویر، با قابلیت پردازش، ذخیره و ارسال است. این كار به سه روش قابل انجام است:
 *استفاده از اسكنرهای مخصوص فیلم
 *استفاده از سامانه آشكارساز دیجیتال
 *استفاده از رادیوگرافی محاسبه‌ای CR
كه این نوشتار به بررسی ساختاری روش سوم یعنی رادیوگرافی محاسبه‌ای خواهد پرداخت.
CR بـه پـروسـه‌ای گـفـتـه مـی‌شـود كـه شـامل ساخت تصاویر مخفی (روی صفحات فسفری خاص) ذخیره، پردازش و نمایش اطلاعات تصاویر با فرم دیجیتال و همچنین مدیریت اطلاعات تصویر است.كاربر، توسط CR به كیفیت بالای تصویر، امكان كنترل پارامترهای مختلف آن و افزایش اطمینان از تشخیص درست، دست پیدا می‌كند.
تاریخچه سیستم‌های CR مدرن كه در آن‌ها از صفحات فسفری ذخیره تصویر (PSP) استفاده می‌شود به سال 1973 باز می‌گردد. زمانی كه جرج لاكی یكی از دانشمندان مركز تحقیقات كمپانی ایستمن كداك، امتیاز انحصاری یك سیستم كاربردی را به نام خود ثبت كرد.عنوان این امتیاز عبارت بود از: تجهیزات و روش‌های تولید تصاویر، متناظر با دستگاه‌های مولد پرتوهای پرانرژی، كه خلاصه این امتیاز به شرح زیر بود:
در این روش یك عنصر میانی ضبط موقت تصویر، مانند مواد فسفری وجود دارد. درصورتی كه این عناصر با اشعه مادون قرمز یا حرارت تحریك ‌شوند، ازخود نور مرئی ساطع می‌كنند. این طرح بیان می‌دارد با تابش پرتوهای پرانرژی به این عناصر میانی و در فـاصله یك پریود زمانی مجاز، سطوح انرژی الكترون‌های این مواد تغییر می‌كند. در طول این فاصله زمانی، یك طیف از امواج با طول موج بلند یا حرارت، سطح عنصر میانی را بـرای آزادسـازی انـرژی ذخـیره شده در الكترون‌های كریستال‌های عنصر میانی به صورت نور مرئی اسكن می‌كنند و یك سنسور مناسب (یا یك مجموعه سنسور)، نور تابشی از صفحه را دریافت و به انرژی الكتریكی متناسب با شدت تشعشع اولیه تبدیل می‌كند.
مهم‌ترین جزء یك سیستم CR ، صفحه تصویر آن اسـت. ایـن صـفحه پس از این كه در معرض تـابـش اشـعـه‌ ایـكس كه از بدن بیمار عبور كرده اســت قــرار گــرفــت، اطــلاعــاتــی را بــه صـورت نـامـحـسـوس در خـود ذخـیـره مـی‌كـند، كه به آن تصویر مخفی گفته می‌شود. این اطلاعات پس از پـردازش‌هـای لازم به صورت تصویر واقعی مـوضع مورد تابش در مانیتور یا روی كپی‌های سخت(فیلم) قابل مشاهده است، لذا قبل از هر چیز به معرفی آن پرداخته می شود.
 ساختمان فیزیكی و نحوه عملكرد
صفحه تصویر

سـیـسـتــم‌هــای CR صـفـحـات تـصـویـر PSP را جـایـگـزیـن فـیـلـم‌هـای مرسوم كرده‌اند و هنگام اسـتـفاده مانند فیلم داخل كاست قرار می‌گیرد. یــك صـفـحــه تـصــویــر نــوعــی، شـامـل مـوادی بـا فـرمـول‌هـای BaFBriea و BaFi: Eu اسـت. مـقدار كمی از یورلیوم روی كریستال‌های BaFi,BaFBr بــه نـحـوی تـاثـیـر مـی‌گـذارد كـه بـتـوانـنـد بـه طـور موثری توانائی تغییر سطح انرژی الكترون‌ها و به دام انداختن آن‌هارا داشته باشند.
درشـكـل1) اصول PSP ها به صورت نمادین نشان داده شده است، هنگام اكسپوز، پرتو تابیده شده الكترون‌های باند ظرفیت را تحریك كرده، بـه نـحـوی ‌كـه بـه بـانـد هـدایـت منتقل می‌شوند. مـقـدار زیادی از این الكترون‌ها در سطح پایدار انرژی متا  به دام می‌افتند.
بـنابراین پس از اینكه صفحه تصویر فسفری مورد تابش اشعه ایكس قرار گرفت یك تصویر مـجازی به صورت توزیع مكانی الكترون‌هایی كـه بـه سـطـح انـرژی بـالاتـر جـابجا شده و به دام افتاده‌اند روی آن‌ها ایجاد می‌شود.

 

 

در پروسه بازسازی تصویر از نورلیز He-Ne بـــرای تــحـــریـــك الـكـتــرون‌هــای مــذكــور بــرای برگشت به سطح انرژی اولیه‌، استفاده می‌شود، كه این برگشت با از دست دادن انرژی به صورت نور مرئی انجام می‌شود (شكل 2).تابش مذكور كـه از نـوع PL است با انرژی پرتو ایكس جذب شده متناسب خواهد بود.
ایـن نـور تـوسـط عـنـاصـر خاص دریافت و به مــجــمـــوعـــه‌ای از اطــلاعــات دیـجـیـتــال تـبــدیــل می‌شود كه برای ساخت تصویر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.
برخلاف بسیاری انواع فسفرها، اطلاعات ضبط شده در صفحه تصویر دستگاه‌های CR برای ساعت‌ها، بسته به میزان اكسپوز و شرایط نگهداری ماندگاری دارد.
هـمــان‌گــونــه كــه در شـكـل 2 مـشـاهـده مـی‌شـود، صـفـحـه فـسـفـری در طـول پـروسـه تصویرسازی به صورت عمودی قرار داده می شود و بیم پرتولیزر He-Ne صفحه فسفر رادر جهت افقی اسكن می‌كند.
الـگـوی نـوری دوبـعـدی كـه بـه این روش به‌دست می‌آید توسط تقویت‌كننده‌های نـوری یا فتودیودها گرفته می‌شود و به صورت لگاریتمی تقویت و سپس توسط یك مبدل آنالوگ به دیجیتال 8 تا 14 بیتی دیجیتال می‌شود.
برای داشتن دامنه تغییرات گسترده‌ای در سطوح كنتراست رادیوگرافی قفسه سینه، به صورت نوعی حداقل بین 10 تا 12 بیت برای هر پیكسل مورد نیاز است .در شكل 3 نحوه تشكیل تصویر مخفی روی صفحه تصویر ،بازخوانی و پاك شدن و آماده شدن برای استفاده مجدد آن به صورت شماتیك نشان داده شده است.
ساختمان‌ CRو عملكرد اجزا
اجزای اصلی یك سیستم CR عبارتند از:
*كاست و صفحه تصویر
*باركدخوان یا اجزاء مشابه با نام‌های متفاوت
*كاست‌خوان
*پردازشگر تصویر
*ایستگاه كاری
فـرایـنـد تـصـویربرداری در سیستم CR بسیار شبیه به دستگاه‌های رادیولوژی سنتی است. به جزاین‌كه به جای فیلم جهت ساخت و تشكیل تصویر مخفی از یك صفحه خـاص ازجـنـس فـسفر، به‌عنوان صفحه تصویر استفاده می‌شود.
ایـــن صـفـحــه در داخــل یــك كــاســت خــاص قرارمی‌گیرد. ابعاد كاست CR به نحوی طراحی و سـاخـتـه شـده اسـت كـه مـطـابق استانداردهای كاست‌های فیلم‌های مرسوم بوده، به نحوی كه بـدون نـیـاز به تغییر در سیستم‌های قدیمی قابل استفاده باشند (شكل4).
كاست CR در معرض پرتوهای عبوری ازبدن بـیـمــار قــرار مـی‌گـیـرد و بـه جـای بـردن فـیـلـم در تـــاریـــك‌خـــانـــه و ظــهـــور آن در مــحــلـــول‌هـــای شـیـمـیـایـی، بـایـد صـفـحـه تـصـویـر مـخـفی به یك اسـكـنـر كـامـپـیـوتـری (كـاسـت‌خوان) وارد شود. بـرای ایـن كـار كـاسـت كه حاوی صفحه تصویر اسـت، داخـل كـاسـت‌خـوان بـاز شـده و صـفـحـه تـصـویر توسط بیم لیزر اسكن شده و اطلاعات تـصـویـر مـخـفـی بـه صـورت اطـلاعـات دیجیتال تصویر بازیافت می‌شود. در بعضی موارد برای بـــــالا بـــــردن ســــرعــــت عــمــــل، دســتــگــــاه‌هــــای كـاسـت‌خوان با توانایی دریافت چند كاست به صورت هم‌زمان ساخته شده‌اند در شكل5  یك نـمــونـه دسـتـگـاه كـاسـت خـوان نـشـان داده شـده است.
پس از بازیافت اطلاعات دیجیتال تصویر در كـاسـت‌خـوان ایـن اطـلاعات جهت پردازش به كـنـســول یـا ایـسـتـگـاه كـاری سـیـسـتـم CR ارسـال مـی‌شـود كلیه تغییرات و اصلاحات لازم روی تـصــویــر در ایــن مــرحـلــه تــوسـط نـرم‌افـرازهـای پـردازش تـصـویـر (مـانـند )CAD انجام می‌شود و تـصــویــری كــه قــابـلـیـت گـزارش‌دهـی از طـریـق نمایش روی مانیتور تشخیصی را داشته باشد به دسـت مـی‌آیـد  یـا مـی‌توان آن را جهت چاپ به پرینتر ارسال كرد. پرینترهای به كار برده شده در این بخش می توانند از انواع پرینترهای لیزری و یا حرارتی باشند.


در كـنـار ایـن مـجـمـوعه دستگاه بار كد خوان وظـیـفـه انـتـقـال مشخصات هر بیمار بر روی هر كـــاســـت و تـعـیـیــن ایــن كــه هــر كــاســت حــاوی اطـلاعـات كـدام بـیمار است را به عهده دارد در شكل 6 اطلاعاتی كه ممكن است در این بخش تنظیم وثبت شوند نشان داده شده است.

به واسطه اینكه سیستم‌های CR به جابه جایی كاست و انتقال به كاست خوان نیازمندند ، روند كـاری بـه مـیـزان قـابـل مـلاحـظـه ای  نـسـبـت بـه سـیـسـتـم فـیـلـم مـرسوم بهبود  نمی یابد، در شكل 6 به صورت  نمادین روندنمای كار در یك سیستم CR نشان داده شده است.

علی رغم این كه این سیستم دارای محدودیت‌هایی است  و به بعضی از آن‌ها اشاره شـد،سـیـسـتـم هـای CR بـه صورت گسترده‌ای به واسطه قابلیت انطباق با سیستم‌های مـرسـوم در حـال كـار و قـیـمـت عـمـومـا پـایـیـن و كـیـفـیت تصویر آن‌هاكه قابل رقابت با سـیـسـتـم‌هـای فـیـلـم اسكرین مرسوم است مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این ، صـفـحـات دتـكـتـور CR پـرتـابـل  هـسـتـنـد، بـنـابـرایـن بـهـتـرین گزینه برای دیجیتال كردن رادیولوژی های پرتابل هستند.
تحولات اخیر در تكنیك ساخت دستگاه‌های CR مانند كاست‌خوان‌های دوتائی سیستم‌های CR با دو صفحه نمایشگر، لیزرهای پیشرفته‌تر برای خواندن كاست‌ها و... بیانگر نقش مهم و موثر سیستم‌های CR در پروژه‌های رادیوگرافی دیجیتال است.
 مزایا و معایب سیستم ( CRنسبت به سیستم مرسوم)
مزایای سیستم CR عبارتند از:
  *حذف فیلم و مواد شیمیایی
  *افزایش نسبی سرعت بازسازی و مشاهده تصاویر
 *با یك اكسپوز و تنظیم میزان روشنایی برای عضو هدف در تصویربرداری و مستقل از ضخامت و عمق بافت می‌توان تصویری با كیفیت مطلوب به‌دست آورد. برخلاف سیستم‌های سنتی كه شرایط اكسپوز برای موارد مختلف بایستی مورد به مورد تغییر كند  با استفاده از سیستم‌های CR تعداد اكسپوز‌های تكراری كه در اثر اكسپوزهای با شرایط بالا یا پایین و در نتیجه خرابی تصاویر، بایستی انجام داد كاهش قابل ملاحظه‌ای می‌یابد.
 * تصاویر قابلیت ضبط روی حافظه‌های كامپیوتری یا انتقال به سایر سایت‌ها در نقاط مختلف را دارد.
 * دستیابی به كیفیت بالای تصاویر در شرایط مساوی با سیستم‌های سنتی
* كاهش دز دریافتی، مشخصه WEL در صفحات تصویر، در بسیاری موارد، این امكان را فراهم می‌كند كه با یك اكسپوز تمام اطلاعات تشخیصی توسط كاربر اخذ شود. همچنین این واقعیت كه حساسیت این صفحات در حدود ده بـرابـر بـیـشـتـر از حـسـاسـیـت فـیـلـم‌هـای رایـج در سیستم سنتی است، باعث می‌شود اكسپوزها با شرایط پایین‌تر (مخصوصا از نظر زمانی) انجام شـده و در نـتـیـجـه باعث كاهش دز جذبی بیمار شـود. هـمان‌طور كه در شكل 8 نشان داده شده است محدوده دینامیكی صفحات تصویر مخفی فـسـفـری بـسـیـار گـسترده‌تر از فیلم‌های مرسوم اسـت. ایـن پـارامـتـر دست كاربر را در كاهش  یا تنظیم شرایط اكسپوز باز می‌گذارد.
در خـصـوص مـعـایـب سـیـسـتـم رادیـوگـرافـی محاسبه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:
*در این سیستم‌ها كاهش دز در مقایسه با سـیـسـتـم‌هـای رادیـوگـرافـی دیـجیتال خیلی زیاد نـیـسـت. زیـرا سـیستم‌های CR در ضریب تبدیل كوانتمی اشعه ایكس دارای محدودیت هستند، بـه ایـن دلیل كه تنها بخشی از نور تابشی توسط فـتـومـولـتـی ‌پـلـیـرهـا قـابـل آشـكـار شـدن هـستند. لایـه‌هـای فـسـفـری ضـخـیـم‌تـر بـازده كـوانـتـومی بهتری در مقایسه با لایه‌های نازك‌تر دارند ولی از رزولوشن نسبی كمتری برخوردارند به این معنی كه افزایش بازده كوانتومی با كاهش رزولوشن همراه است.
* نسبت به سیستم‌های سنتی گرا‌ن‌تر است.
* نیاز به گذرانیدن دوره‌های آموزشی و پرسنل آموزش دیده دارد.
* نیاز به پاره‌ای بهینه‌سازی در سیستم‌ها و روش‌ها در زنجیره درمان و مراكز درمانی دارد. از جمله طراحی و راه‌اندازی شبكه داخلی، ایجاد ایستگاه‌های كاری و ..
*حساسیت نسبی به پرتوهای پراكنده (لازم به ذكر است این عیب بیشتر در مقایسه با سیستم‌های رادیولوژی DR نمود پیدا می‌كند).
كـه الـبته بایستی تعدادی از موارد یاد شده را در زمره سرمایه گذاری‌های انسانی و تجهیزاتی قلمداد كرد و نه به عنوان معایب و نقاط ضعف پدیده CR  یا احیانا روش‌های جدیدتری نظیر DR  و . DDR
طول عمر و نگهداری از كاست‌های CR
طول عمر كاست CR بستگی به نحوه استفاده از آن دارد. اگر به صورت مناسب از كاست ها مراقبت شود با هر كاست می‌توان هزارها تصویر گرفت.
بهترین شیوه تمیز كردن كاست، استفاده از اتیل الكل و دستمال كاغذی یا گاز است. تمیز كردن قسمت screen كاست توصیه نشده است چون تمیز كردن آن با اتیل الكل بـاعـث خـراب شـدن آن می شود. بهتر است اتیل الكل مستقیما بر روی كاست ریخته نشود، بلكه پارچه آغشته به الكل روی كاست كشیده شود. بهتر است این كار به صورت ماهیانه انجام شود.
منابع

1- Computed Radiography in NDT
 http:/www.ndt.net
2- Digital Applications of Radiography
 http:/www.ndt.net/article/mendt 2005/Pdf/.Pdf
3- State-of-the-Art Digital Radiography
  Department of diagnostic Radiology
 university of Kansas Medical center
4- Computed Radiography in NDT Applications
 GE Inspection  technologies , Ber chem , Belgium
5- Kodak continues its Computed Radiography Innovation By Eastman Kodak Company August 2005.
6 - physics of computed radiography
Anthony Seibert , Ph.d. , university of California

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Buy cialis online
جمعه 16 آذر 1397 01:40 ق.ظ

Truly many of superb facts!
cialis for sale south africa cialis 20 mg cut in half cialis 100 mg 30 tablet cialis in sconto cialis online napol cialis generic tadalafil buy cialis coupons printable cialis 5 mg scheda tecnica cialis kaufen bankberweisung cialis 100mg suppliers
Buy cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:14 ق.ظ

You actually explained that exceptionally well.
cialis 5 mg scheda tecnica chinese cialis 50 mg walgreens price for cialis price cialis wal mart pharmacy cialis efficacit rx cialis para comprar brand cialis generic cialis prices in england warnings for cialis cialis kamagra levitra
Cialis 20 mg
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:52 ق.ظ

You've made the point!
we like it cialis price cialis 20 mg cost discount cialis cialis professional yohimbe cialis rezeptfrei cialis price in bangalore generic cialis levitra cialis online deutschland cialis en 24 hora prices on cialis 10 mg
Buy cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:25 ق.ظ

Amazing a lot of amazing knowledge.
where do you buy cialis cialis 20 mg effectiveness 200 cialis coupon buy cialis cialis arginine interactio cialis authentique suisse click here to buy cialis generic cialis in vietnam generic cialis pill online cialis savings card
Buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 01:26 ب.ظ

Info very well regarded..
wow look it cialis mexico tadalafil 10 mg cialis kamagra levitra click now buy cialis brand how do cialis pills work tadalafil 5mg cialis cuantos mg hay we like it cialis price cialis prices bulk cialis
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 01:59 ق.ظ

Appreciate it! Numerous write ups.

cialis cost cialis manufacturer coupon cialis tadalafil online cialis dosage cialis daily new zealand cialis et insomni cialis vs viagra generic low dose cialis buy generic cialis 200 cialis coupon
Generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 12:56 ب.ظ

You stated it terrifically!
cialis 20 mg cialis 5 mg effetti collateral buy generic cialis opinioni cialis generico cialis price in bangalore cialis 100mg suppliers cialis with 2 days delivery we use it cialis online store we use it cialis online store generic cialis pro
Buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 01:40 ق.ظ

Very good tips. Many thanks!
preis cialis 20mg schweiz rezeptfrei cialis apotheke online prescriptions cialis cialis usa cost cialis venta a domicilio click here take cialis low dose cialis blood pressure cialis generika in deutschland kaufen 5 mg cialis pharmacie en ligne 200 cialis coupon
Buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 12:35 ب.ظ

Lovely material. Appreciate it.
interactions for cialis click now cialis from canada look here cialis order on line india cialis 100mg cost cialis kamagra levitra tadalafil tablets cialis tadalafil online the best choice cialis woman we choice cialis pfizer india we choice cialis pfizer india
Cialis prices
شنبه 10 آذر 1397 12:29 ب.ظ

Beneficial content. Cheers!
cialis online holland cialis generico in farmacia cialis canadian drugs click now buy cialis brand cialis pills price cialis wal mart pharmacy cialis super acti prix de cialis buy name brand cialis on line how does cialis work
buy cialis online us pharmacy
شنبه 10 آذر 1397 01:01 ق.ظ

You said it nicely.!
cialis generique cialis e hiv generic cialis cialis generic availability prezzo di cialis in bulgaria cialis rezeptfrei sterreich brand cialis nl sublingual cialis online how to buy cialis online usa cialis generico postepay
buy cheap cialis in canada
جمعه 9 آذر 1397 01:38 ب.ظ

Regards, Ample postings.

cialis italia gratis order a sample of cialis cialis billig acquistare cialis internet cialis qualitat only best offers cialis use cialis name brand cheap weblink price cialis cialis billig cialis en 24 hora
buy cials online
جمعه 9 آذر 1397 01:55 ق.ظ

Truly loads of excellent data!
where do you buy cialis cialis italia gratis cialis 20 mg effectiveness cialis 20 mg best price cialis venta a domicilio click now buy cialis brand viagra vs cialis vs levitra cialis official site look here cialis order on line cialis daily
buy cialis online best price
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:21 ق.ظ

You actually revealed it terrifically.
cialis sans ordonnance enter site very cheap cialis cheap cialis wow cialis tadalafil 100mg where do you buy cialis generic cialis tadalafil purchasing cialis on the internet only here cialis pills tadalafil 20 mg online prescriptions cialis
buy cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:53 ب.ظ

You actually stated this well!
cialis et insomni cialis alternative canada discount drugs cialis trusted tabled cialis softabs il cialis quanto costa cialis prezzo in linea basso cialis online holland enter site natural cialis we like it cialis soft gel buy original cialis
buy cheap cialis in canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:55 ق.ظ

Appreciate it. Plenty of facts!

buy cialis sample pack buy cheap cialis in uk look here cialis cheap canada cialis for sale south africa cialis 20 mg cialis lowest price dose size of cialis no prescription cialis cheap cialis tadalafil cialis en 24 hora
levitra 10 mg prezzo
پنجشنبه 19 مهر 1397 09:09 ق.ظ

Thank you! Ample info!

vardenafil 20mg vardenafil levitra online buy 10 mg levitra levitra 20mg levitra 20 mg bayer prezzo vardenafil vardenafil 20mg levitra 20 mg vardenafil 20mg
buy cialis online best price
سه شنبه 10 مهر 1397 05:59 ق.ظ

Incredible all kinds of superb tips.
cialis 5 mg buy cialis super kamagra cialis preise schweiz generic cialis soft gels we recommend cheapest cialis venta cialis en espaa comprar cialis navarr order cialis from india we like it safe cheap cialis we like it cialis soft gel
Cialis pills
شنبه 7 مهر 1397 12:23 ق.ظ

Terrific posts. Cheers.
cost of cialis per pill cialis reviews cialis from canada cialis 20 mg best price cialis 5 mg what is cialis buy cialis uk no prescription cialis purchasing what is cialis cialis in sconto
canadian medications pharmacy
شنبه 31 شهریور 1397 05:28 ب.ظ

You expressed it perfectly.
canadian discount pharmacies in canada canada rx discount canadian pharmacies canadian pharmacycanadian pharmacy canada medications information buy viagra online usa canadian pharmacies shipping to usa drugs for sale in mexico canadian pharmacy king canadian pharmacy no prescription
cialisbuys.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:04 ب.ظ

You actually mentioned it perfectly!
comprar cialis navarr achat cialis en suisse where cheapest cialis canadian discount cialis cialis per paypa cialis without a doctor's prescription click here to buy cialis online cialis rezeptfrei cialis apotheke cialis prezzo al pubblico
viagravonline.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 04:26 ق.ظ

Wow loads of superb facts!
cialis generico online buy online cialis 5mg generic cialis in vietnam cialis for sale in europa costo in farmacia cialis cialis ahumada viagra cialis levitra how to purchase cialis on line tadalafil tablets cialis 5 mg
canada pharmacy online
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:11 ب.ظ

Excellent material. Thanks a lot!
order canadian prescriptions online canadian medications canadian pharmaceuticals for usa sales pharmacy canada reviews canadian pharmacies good canadian online pharmacies buy viagrow online pharmacies tech school canadian pharmacys canada online pharmacies reviews
http://viagraky.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 04:22 ق.ظ

Thanks. I enjoy this.
buy original viagra viagra at pharmacy buy viagra over the counter viagra online pharmacy uk pharmacy buy online buy viagra nz buy viagra next day delivery uk lowest price viagra getting viagra uk pharmacy usa online
http://cialisb.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:12 ق.ظ

Nicely put, Regards.
generic low dose cialis cialis 20 mg tadalafil 10 mg ou trouver cialis sur le net cialis free trial cialis for daily use buy online cialis 5mg free cialis generic cialis 20mg uk cialis et insomni
http://viagravipsale.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:04 ب.ظ

Useful write ups. Regards.
cialis dose 30mg generic cialis 20mg tablets generic cialis with dapoxetine tadalafil 20 mg generic cialis 20mg tablets cialis wir preise i recommend cialis generico cialis coupon cialis canadian drugs cialis 100 mg 30 tablet
viabiovit.com/viagra-side-effects-vision.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:30 ق.ظ

Whoa plenty of terrific tips.
buy real viagra get viagra prescription online how can i get viagra online safest place to buy viagra online viagra with prescription online pharmacy viagra online rx viagra online cheap viagra buy viagra overnight delivery viagra online purchase
tadalafil online without a prescription
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:35 ق.ظ

Nicely put, Thank you!
cialis rezeptfrei cialis para que sirve side effects for cialis 40 mg cialis what if i take buy cialis cheap 10 mg achat cialis en itali acquisto online cialis cialis generisches kanada cialis rckenschmerzen il cialis quanto costa
Cialis online
دوشنبه 7 خرداد 1397 03:03 ق.ظ

Fine knowledge. Thanks.
generic cialis pro buy cialis online legal rezeptfrei cialis apotheke prices for cialis 50mg legalidad de comprar cialis generic cialis pill online achat cialis en europe cialis without a doctor's prescription viagra vs cialis prezzo di cialis in bulgaria
Tadalafil
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 05:28 ق.ظ

You actually explained it fantastically.
where to buy viagra online safely buy viagra online no prescription uk buy viagra tesco cheap generic viagra online pharmacy online pharmacy viagra generic buy herbal viagra where to buy cheap viagra how to buy viagra online safely how to order viagra pills buy viagra pills online uk
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo