تبلیغات
مهندسی پزشکی - دستاوردهای رادیوگرافی محاسبه‌ای(CR)

دستاوردهای رادیوگرافی محاسبه‌ای(CR)

نویسنده :مازیار سلیمی
تاریخ:جمعه 11 دی 1388-04:17 ب.ظ

توسعه و پیشرفت تكنولوژی در شاخه كامپیوتر و دانش دیجیتال در دهه‌های گذشته تحولات گسترده‌ای در كاهش حجم و بالا رفتن سرعت عمل تجهیزات صنعتی و پزشكی ایجاد كرده است. از این میان دو تحول اساسی، استفاده از تكنولوژی دیجیتال به جای روش آنالوگ و جایگزینی نرم‌افزار به جای سخت‌افراز، از بزرگ‌ترین عوامل كوچك‌شدن حجم، بالا رفتن سرعت عمل، امنیت سیستم‌ها و افزایش كیفیت خروجی آن‌ها شده است.  بخش مهندسی پزشكی و به طور خاص شاخه تصویربرداری پزشكی از این تحولات بی‌بهره نبوده و در هر دوره‌ پا به پای ترقی تكنولوژی دستخوش تغییر، رشد و تكامل شده است. تولد دستگاه‌های مدرن تصویربرداری مانند CT Scanner و MRI كه تولید وپردازش تصویر در آن‌هابه صورت دیجیتال انجام می‌شود و همچنین تجهیز مراكز تصویربرداری به سیستم‌های مدرن ذخیره و انتقال اطلاعات از نمونه‌های این تحولات است.  دركنار همه این پدیده‌ها و تحولات، هزاران دستگاه رادیولوژی قدیمی (مرسوم) كه به طور ذاتی قابلیت انطباق با روش‌های نوین را ندارند وجود داشته كه در عین حال نمی‌توان از این دستگاه‌ها صرف‌نظر كرد. لذا با ایجاد پاره‌ای تغییرات در آن‌ها باید این تجهیزات را به نحوی اصلاح كرد كه بتوانند از امكانات جدید فناوری استفاده كرده آن را در اختیار كاربر بگذارند. این مقاله روش‌های انجام این بهینه‌سازی‌ها را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

روش‌های تبدیل رادیولوژی آنالوگ به دیجیتال
یكی از اهداف اصلی تبدیل سیستم‌های آنالوگ  به دیجیتال دسترسی به اطلاعات دیجیتال تصویر، با قابلیت پردازش، ذخیره و ارسال است. این كار به سه روش قابل انجام است:
 *استفاده از اسكنرهای مخصوص فیلم
 *استفاده از سامانه آشكارساز دیجیتال
 *استفاده از رادیوگرافی محاسبه‌ای CR
كه این نوشتار به بررسی ساختاری روش سوم یعنی رادیوگرافی محاسبه‌ای خواهد پرداخت.
CR بـه پـروسـه‌ای گـفـتـه مـی‌شـود كـه شـامل ساخت تصاویر مخفی (روی صفحات فسفری خاص) ذخیره، پردازش و نمایش اطلاعات تصاویر با فرم دیجیتال و همچنین مدیریت اطلاعات تصویر است.كاربر، توسط CR به كیفیت بالای تصویر، امكان كنترل پارامترهای مختلف آن و افزایش اطمینان از تشخیص درست، دست پیدا می‌كند.
تاریخچه سیستم‌های CR مدرن كه در آن‌ها از صفحات فسفری ذخیره تصویر (PSP) استفاده می‌شود به سال 1973 باز می‌گردد. زمانی كه جرج لاكی یكی از دانشمندان مركز تحقیقات كمپانی ایستمن كداك، امتیاز انحصاری یك سیستم كاربردی را به نام خود ثبت كرد.عنوان این امتیاز عبارت بود از: تجهیزات و روش‌های تولید تصاویر، متناظر با دستگاه‌های مولد پرتوهای پرانرژی، كه خلاصه این امتیاز به شرح زیر بود:
در این روش یك عنصر میانی ضبط موقت تصویر، مانند مواد فسفری وجود دارد. درصورتی كه این عناصر با اشعه مادون قرمز یا حرارت تحریك ‌شوند، ازخود نور مرئی ساطع می‌كنند. این طرح بیان می‌دارد با تابش پرتوهای پرانرژی به این عناصر میانی و در فـاصله یك پریود زمانی مجاز، سطوح انرژی الكترون‌های این مواد تغییر می‌كند. در طول این فاصله زمانی، یك طیف از امواج با طول موج بلند یا حرارت، سطح عنصر میانی را بـرای آزادسـازی انـرژی ذخـیره شده در الكترون‌های كریستال‌های عنصر میانی به صورت نور مرئی اسكن می‌كنند و یك سنسور مناسب (یا یك مجموعه سنسور)، نور تابشی از صفحه را دریافت و به انرژی الكتریكی متناسب با شدت تشعشع اولیه تبدیل می‌كند.
مهم‌ترین جزء یك سیستم CR ، صفحه تصویر آن اسـت. ایـن صـفحه پس از این كه در معرض تـابـش اشـعـه‌ ایـكس كه از بدن بیمار عبور كرده اســت قــرار گــرفــت، اطــلاعــاتــی را بــه صـورت نـامـحـسـوس در خـود ذخـیـره مـی‌كـند، كه به آن تصویر مخفی گفته می‌شود. این اطلاعات پس از پـردازش‌هـای لازم به صورت تصویر واقعی مـوضع مورد تابش در مانیتور یا روی كپی‌های سخت(فیلم) قابل مشاهده است، لذا قبل از هر چیز به معرفی آن پرداخته می شود.
 ساختمان فیزیكی و نحوه عملكرد
صفحه تصویر

سـیـسـتــم‌هــای CR صـفـحـات تـصـویـر PSP را جـایـگـزیـن فـیـلـم‌هـای مرسوم كرده‌اند و هنگام اسـتـفاده مانند فیلم داخل كاست قرار می‌گیرد. یــك صـفـحــه تـصــویــر نــوعــی، شـامـل مـوادی بـا فـرمـول‌هـای BaFBriea و BaFi: Eu اسـت. مـقدار كمی از یورلیوم روی كریستال‌های BaFi,BaFBr بــه نـحـوی تـاثـیـر مـی‌گـذارد كـه بـتـوانـنـد بـه طـور موثری توانائی تغییر سطح انرژی الكترون‌ها و به دام انداختن آن‌هارا داشته باشند.
درشـكـل1) اصول PSP ها به صورت نمادین نشان داده شده است، هنگام اكسپوز، پرتو تابیده شده الكترون‌های باند ظرفیت را تحریك كرده، بـه نـحـوی ‌كـه بـه بـانـد هـدایـت منتقل می‌شوند. مـقـدار زیادی از این الكترون‌ها در سطح پایدار انرژی متا  به دام می‌افتند.
بـنابراین پس از اینكه صفحه تصویر فسفری مورد تابش اشعه ایكس قرار گرفت یك تصویر مـجازی به صورت توزیع مكانی الكترون‌هایی كـه بـه سـطـح انـرژی بـالاتـر جـابجا شده و به دام افتاده‌اند روی آن‌ها ایجاد می‌شود.

 

 

در پروسه بازسازی تصویر از نورلیز He-Ne بـــرای تــحـــریـــك الـكـتــرون‌هــای مــذكــور بــرای برگشت به سطح انرژی اولیه‌، استفاده می‌شود، كه این برگشت با از دست دادن انرژی به صورت نور مرئی انجام می‌شود (شكل 2).تابش مذكور كـه از نـوع PL است با انرژی پرتو ایكس جذب شده متناسب خواهد بود.
ایـن نـور تـوسـط عـنـاصـر خاص دریافت و به مــجــمـــوعـــه‌ای از اطــلاعــات دیـجـیـتــال تـبــدیــل می‌شود كه برای ساخت تصویر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.
برخلاف بسیاری انواع فسفرها، اطلاعات ضبط شده در صفحه تصویر دستگاه‌های CR برای ساعت‌ها، بسته به میزان اكسپوز و شرایط نگهداری ماندگاری دارد.
هـمــان‌گــونــه كــه در شـكـل 2 مـشـاهـده مـی‌شـود، صـفـحـه فـسـفـری در طـول پـروسـه تصویرسازی به صورت عمودی قرار داده می شود و بیم پرتولیزر He-Ne صفحه فسفر رادر جهت افقی اسكن می‌كند.
الـگـوی نـوری دوبـعـدی كـه بـه این روش به‌دست می‌آید توسط تقویت‌كننده‌های نـوری یا فتودیودها گرفته می‌شود و به صورت لگاریتمی تقویت و سپس توسط یك مبدل آنالوگ به دیجیتال 8 تا 14 بیتی دیجیتال می‌شود.
برای داشتن دامنه تغییرات گسترده‌ای در سطوح كنتراست رادیوگرافی قفسه سینه، به صورت نوعی حداقل بین 10 تا 12 بیت برای هر پیكسل مورد نیاز است .در شكل 3 نحوه تشكیل تصویر مخفی روی صفحه تصویر ،بازخوانی و پاك شدن و آماده شدن برای استفاده مجدد آن به صورت شماتیك نشان داده شده است.
ساختمان‌ CRو عملكرد اجزا
اجزای اصلی یك سیستم CR عبارتند از:
*كاست و صفحه تصویر
*باركدخوان یا اجزاء مشابه با نام‌های متفاوت
*كاست‌خوان
*پردازشگر تصویر
*ایستگاه كاری
فـرایـنـد تـصـویربرداری در سیستم CR بسیار شبیه به دستگاه‌های رادیولوژی سنتی است. به جزاین‌كه به جای فیلم جهت ساخت و تشكیل تصویر مخفی از یك صفحه خـاص ازجـنـس فـسفر، به‌عنوان صفحه تصویر استفاده می‌شود.
ایـــن صـفـحــه در داخــل یــك كــاســت خــاص قرارمی‌گیرد. ابعاد كاست CR به نحوی طراحی و سـاخـتـه شـده اسـت كـه مـطـابق استانداردهای كاست‌های فیلم‌های مرسوم بوده، به نحوی كه بـدون نـیـاز به تغییر در سیستم‌های قدیمی قابل استفاده باشند (شكل4).
كاست CR در معرض پرتوهای عبوری ازبدن بـیـمــار قــرار مـی‌گـیـرد و بـه جـای بـردن فـیـلـم در تـــاریـــك‌خـــانـــه و ظــهـــور آن در مــحــلـــول‌هـــای شـیـمـیـایـی، بـایـد صـفـحـه تـصـویـر مـخـفی به یك اسـكـنـر كـامـپـیـوتـری (كـاسـت‌خوان) وارد شود. بـرای ایـن كـار كـاسـت كه حاوی صفحه تصویر اسـت، داخـل كـاسـت‌خـوان بـاز شـده و صـفـحـه تـصـویر توسط بیم لیزر اسكن شده و اطلاعات تـصـویـر مـخـفـی بـه صـورت اطـلاعـات دیجیتال تصویر بازیافت می‌شود. در بعضی موارد برای بـــــالا بـــــردن ســــرعــــت عــمــــل، دســتــگــــاه‌هــــای كـاسـت‌خوان با توانایی دریافت چند كاست به صورت هم‌زمان ساخته شده‌اند در شكل5  یك نـمــونـه دسـتـگـاه كـاسـت خـوان نـشـان داده شـده است.
پس از بازیافت اطلاعات دیجیتال تصویر در كـاسـت‌خـوان ایـن اطـلاعات جهت پردازش به كـنـســول یـا ایـسـتـگـاه كـاری سـیـسـتـم CR ارسـال مـی‌شـود كلیه تغییرات و اصلاحات لازم روی تـصــویــر در ایــن مــرحـلــه تــوسـط نـرم‌افـرازهـای پـردازش تـصـویـر (مـانـند )CAD انجام می‌شود و تـصــویــری كــه قــابـلـیـت گـزارش‌دهـی از طـریـق نمایش روی مانیتور تشخیصی را داشته باشد به دسـت مـی‌آیـد  یـا مـی‌توان آن را جهت چاپ به پرینتر ارسال كرد. پرینترهای به كار برده شده در این بخش می توانند از انواع پرینترهای لیزری و یا حرارتی باشند.


در كـنـار ایـن مـجـمـوعه دستگاه بار كد خوان وظـیـفـه انـتـقـال مشخصات هر بیمار بر روی هر كـــاســـت و تـعـیـیــن ایــن كــه هــر كــاســت حــاوی اطـلاعـات كـدام بـیمار است را به عهده دارد در شكل 6 اطلاعاتی كه ممكن است در این بخش تنظیم وثبت شوند نشان داده شده است.

به واسطه اینكه سیستم‌های CR به جابه جایی كاست و انتقال به كاست خوان نیازمندند ، روند كـاری بـه مـیـزان قـابـل مـلاحـظـه ای  نـسـبـت بـه سـیـسـتـم فـیـلـم مـرسوم بهبود  نمی یابد، در شكل 6 به صورت  نمادین روندنمای كار در یك سیستم CR نشان داده شده است.

علی رغم این كه این سیستم دارای محدودیت‌هایی است  و به بعضی از آن‌ها اشاره شـد،سـیـسـتـم هـای CR بـه صورت گسترده‌ای به واسطه قابلیت انطباق با سیستم‌های مـرسـوم در حـال كـار و قـیـمـت عـمـومـا پـایـیـن و كـیـفـیت تصویر آن‌هاكه قابل رقابت با سـیـسـتـم‌هـای فـیـلـم اسكرین مرسوم است مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این ، صـفـحـات دتـكـتـور CR پـرتـابـل  هـسـتـنـد، بـنـابـرایـن بـهـتـرین گزینه برای دیجیتال كردن رادیولوژی های پرتابل هستند.
تحولات اخیر در تكنیك ساخت دستگاه‌های CR مانند كاست‌خوان‌های دوتائی سیستم‌های CR با دو صفحه نمایشگر، لیزرهای پیشرفته‌تر برای خواندن كاست‌ها و... بیانگر نقش مهم و موثر سیستم‌های CR در پروژه‌های رادیوگرافی دیجیتال است.
 مزایا و معایب سیستم ( CRنسبت به سیستم مرسوم)
مزایای سیستم CR عبارتند از:
  *حذف فیلم و مواد شیمیایی
  *افزایش نسبی سرعت بازسازی و مشاهده تصاویر
 *با یك اكسپوز و تنظیم میزان روشنایی برای عضو هدف در تصویربرداری و مستقل از ضخامت و عمق بافت می‌توان تصویری با كیفیت مطلوب به‌دست آورد. برخلاف سیستم‌های سنتی كه شرایط اكسپوز برای موارد مختلف بایستی مورد به مورد تغییر كند  با استفاده از سیستم‌های CR تعداد اكسپوز‌های تكراری كه در اثر اكسپوزهای با شرایط بالا یا پایین و در نتیجه خرابی تصاویر، بایستی انجام داد كاهش قابل ملاحظه‌ای می‌یابد.
 * تصاویر قابلیت ضبط روی حافظه‌های كامپیوتری یا انتقال به سایر سایت‌ها در نقاط مختلف را دارد.
 * دستیابی به كیفیت بالای تصاویر در شرایط مساوی با سیستم‌های سنتی
* كاهش دز دریافتی، مشخصه WEL در صفحات تصویر، در بسیاری موارد، این امكان را فراهم می‌كند كه با یك اكسپوز تمام اطلاعات تشخیصی توسط كاربر اخذ شود. همچنین این واقعیت كه حساسیت این صفحات در حدود ده بـرابـر بـیـشـتـر از حـسـاسـیـت فـیـلـم‌هـای رایـج در سیستم سنتی است، باعث می‌شود اكسپوزها با شرایط پایین‌تر (مخصوصا از نظر زمانی) انجام شـده و در نـتـیـجـه باعث كاهش دز جذبی بیمار شـود. هـمان‌طور كه در شكل 8 نشان داده شده است محدوده دینامیكی صفحات تصویر مخفی فـسـفـری بـسـیـار گـسترده‌تر از فیلم‌های مرسوم اسـت. ایـن پـارامـتـر دست كاربر را در كاهش  یا تنظیم شرایط اكسپوز باز می‌گذارد.
در خـصـوص مـعـایـب سـیـسـتـم رادیـوگـرافـی محاسبه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:
*در این سیستم‌ها كاهش دز در مقایسه با سـیـسـتـم‌هـای رادیـوگـرافـی دیـجیتال خیلی زیاد نـیـسـت. زیـرا سـیستم‌های CR در ضریب تبدیل كوانتمی اشعه ایكس دارای محدودیت هستند، بـه ایـن دلیل كه تنها بخشی از نور تابشی توسط فـتـومـولـتـی ‌پـلـیـرهـا قـابـل آشـكـار شـدن هـستند. لایـه‌هـای فـسـفـری ضـخـیـم‌تـر بـازده كـوانـتـومی بهتری در مقایسه با لایه‌های نازك‌تر دارند ولی از رزولوشن نسبی كمتری برخوردارند به این معنی كه افزایش بازده كوانتومی با كاهش رزولوشن همراه است.
* نسبت به سیستم‌های سنتی گرا‌ن‌تر است.
* نیاز به گذرانیدن دوره‌های آموزشی و پرسنل آموزش دیده دارد.
* نیاز به پاره‌ای بهینه‌سازی در سیستم‌ها و روش‌ها در زنجیره درمان و مراكز درمانی دارد. از جمله طراحی و راه‌اندازی شبكه داخلی، ایجاد ایستگاه‌های كاری و ..
*حساسیت نسبی به پرتوهای پراكنده (لازم به ذكر است این عیب بیشتر در مقایسه با سیستم‌های رادیولوژی DR نمود پیدا می‌كند).
كـه الـبته بایستی تعدادی از موارد یاد شده را در زمره سرمایه گذاری‌های انسانی و تجهیزاتی قلمداد كرد و نه به عنوان معایب و نقاط ضعف پدیده CR  یا احیانا روش‌های جدیدتری نظیر DR  و . DDR
طول عمر و نگهداری از كاست‌های CR
طول عمر كاست CR بستگی به نحوه استفاده از آن دارد. اگر به صورت مناسب از كاست ها مراقبت شود با هر كاست می‌توان هزارها تصویر گرفت.
بهترین شیوه تمیز كردن كاست، استفاده از اتیل الكل و دستمال كاغذی یا گاز است. تمیز كردن قسمت screen كاست توصیه نشده است چون تمیز كردن آن با اتیل الكل بـاعـث خـراب شـدن آن می شود. بهتر است اتیل الكل مستقیما بر روی كاست ریخته نشود، بلكه پارچه آغشته به الكل روی كاست كشیده شود. بهتر است این كار به صورت ماهیانه انجام شود.
منابع

1- Computed Radiography in NDT
 http:/www.ndt.net
2- Digital Applications of Radiography
 http:/www.ndt.net/article/mendt 2005/Pdf/.Pdf
3- State-of-the-Art Digital Radiography
  Department of diagnostic Radiology
 university of Kansas Medical center
4- Computed Radiography in NDT Applications
 GE Inspection  technologies , Ber chem , Belgium
5- Kodak continues its Computed Radiography Innovation By Eastman Kodak Company August 2005.
6 - physics of computed radiography
Anthony Seibert , Ph.d. , university of California

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://viagrawwithoutdoctor.com/
سه شنبه 8 مرداد 1398 01:54 ق.ظ

You've made your position very effectively..
canada medication prices pharmacy canada plus canadian online pharmacies canada online pharmacies legitimate buy viagra now canada pharmacies canadian pharmacy viagra brand canada medications information canadian drug buy viagra 25mg
buy cialis au
دوشنبه 3 تیر 1398 07:15 ق.ظ

Incredible a lot of helpful tips.
cialis 5 effetti collaterali how to buy cialis online usa buy generic cialis enter site natural cialis order a sample of cialis comprar cialis navarr prix cialis once a da comprar cialis 10 espa241a cialis for sale in europa no prescription cialis cheap
http://ceptlili.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 03:17 ب.ظ

You revealed it well.
cialis para que sirve preis cialis 20mg schweiz acheter du cialis a geneve cialis daily cialis great britain cialis prezzo in linea basso cialis daily cialis price in bangalore acheter cialis meilleur pri trusted tabled cialis softabs
cialis daily use cost
یکشنبه 2 تیر 1398 12:42 ق.ظ

You stated it superbly.
enter site 20 mg cialis cost cilas interactions for cialis warnings for cialis cialis 5 mg funziona cialis farmacias guadalajara cialis 5mg prix cialis patentablauf in deutschland free cialis cialis 20 mg cost
Cialis online
شنبه 1 تیر 1398 07:45 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it!
tadalafil 10 mg miglior cialis generico purchasing cialis on the internet cialis soft tabs for sale cialis side effects generic cialis at walmart generic cialis with dapoxetine cialis generika acheter cialis meilleur pri walgreens price for cialis
http://ramtere.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 03:33 ب.ظ

You suggested it terrifically!
cialis lowest price cialis 10mg prix pharmaci side effects of cialis cialis ahumada cialis generika in deutschland kaufen are there generic cialis generic low dose cialis viagra or cialis cialis soft tabs for sale effetti del cialis
overnight cialis tadalafil
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:36 ب.ظ

Cheers. Plenty of posts!

generic cialis pill online buy original cialis cialis qualitat cialis 5 mg buy cialis 30 day sample opinioni cialis generico click here to buy cialis usa cialis online tesco price cialis only now cialis 20 mg
best place to buy cialis online reviews
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:18 ق.ظ

Excellent postings. Cheers!
tadalafil buy original cialis cialis 100mg suppliers generic cialis with dapoxetine generic cialis in vietnam only now cialis for sale in us 5 mg cialis pharmacie en ligne side effects of cialis discount cialis tadalafil 5mg
http://boynaeslud.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 12:35 ب.ظ

Fine knowledge. Cheers!
miglior cialis generico bulk cialis cialis pills where to buy cialis in ontario cialis reviews canadian discount cialis look here cialis order on line buying cialis on internet cialis coupons trusted tabled cialis softabs
buy cialis on line
سه شنبه 28 خرداد 1398 08:03 ب.ظ

Superb stuff. Kudos.
il cialis quanto costa cialis daily new zealand tadalafil 20mg cialis 5mg cialis 5 mg schweiz precios de cialis generico precios cialis peru india cialis 100mg cost 200 cialis coupon buy cialis online nz
cialis website
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:55 ب.ظ

You actually said that fantastically!
what is cialis cialis sicuro in linea interactions for cialis where to buy cialis in ontario only here cialis pills cialis daily dose generic buying cialis in colombia cost of cialis cvs cialis 5 mg funziona cialis generique 5 mg
what is cialis tadalafil 20 mg used for
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:16 ق.ظ

You explained it really well.
cialis side effects dangers viagra cialis levitra cialis for sale south africa cialis 05 cialis generika cialis online nederland cialis generika in deutschland kaufen cialis prezzo in linea basso cialis en mexico precio buy cialis online nz
http://phoducu.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 01:31 ب.ظ

Appreciate it, Plenty of content!

only best offers cialis use tadalafil 20 mg american pharmacy cialis venta de cialis canada can i take cialis and ecstasy brand cialis generic cialis baratos compran uk cialis patent expiration buy generic cialis cialis cipla best buy
http://ilcudis.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 11:15 ب.ظ

You actually revealed it well.
acheter cialis kamagra cialis coupons cialis name brand cheap overnight cialis tadalafil cialis from canada low cost cialis 20mg buying brand cialis online miglior cialis generico cialis baratos compran uk cialis online deutschland
http://wietrenhoy.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 06:34 ب.ظ

Fantastic tips. With thanks.
buying brand cialis online cialis lilly tadalafi cialis super acti cialis generic canada discount drugs cialis cialis taglich il cialis quanto costa ou trouver cialis sur le net cialis para que sirve we like it cialis price
http://tranunce.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:16 ق.ظ

Tips well taken!.
cialis generico lilly cialis price thailand cialis bula cialis for bph dose size of cialis cialis coupons printable only best offers cialis use generico cialis mexico sialis cialis flussig
is viagra available over the counter in uk
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:17 ب.ظ

Hey would you mind letting me know which web host you're working with? I've loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a fair price? Cheers, I appreciate it!
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 08:14 ق.ظ

You said it adequately..
tadalafilo 200 cialis coupon cialis per paypa canada discount drugs cialis cialis 5 mg scheda tecnica canadian discount cialis cialis 10mg prix pharmaci cialis bula viagra vs cialis prix de cialis
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 02:21 ق.ظ

Nicely expressed really. .
viagra vs cialis no prescription cialis cheap if a woman takes a mans cialis how to purchase cialis on line cialis online we choice cialis pfizer india cialis cost only here cialis pills cialis uk next day 200 cialis coupon
http://cialisvie.com/
جمعه 17 خرداد 1398 08:56 ب.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
we recommend cialis info cialis uk cialis 20 mg cost buy name brand cialis on line acheter du cialis a geneve pastillas cialis y alcoho discount cialis cialis pills price each precios de cialis generico cialis dosage recommendations
centurion laboratories
شنبه 28 اردیبهشت 1398 01:57 ب.ظ
www home remedies erectile dysfunction http://viagralim.us www home remedies erectile dysfunction !
It's a shame you don't have a donate button! I'd without a doubt donate to this excellent blog! I guess for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this blog with my Facebook group. Talk soon!
http://canadianpharmacyonl.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 05:25 ب.ظ

Nicely put. With thanks!
canadian pharmaceuticals online canadian drug store canadian pharmacies shipping to usa canadian pharmacies that are legit canadian discount pharmacies in ocala fl best canadian pharmacies online pharmacy canada 24 canadianpharmacyusa24h drugs for sale in uk most reliable canadian pharmacies
Buy cialis online
جمعه 16 آذر 1397 01:40 ق.ظ

Truly many of superb facts!
cialis for sale south africa cialis 20 mg cut in half cialis 100 mg 30 tablet cialis in sconto cialis online napol cialis generic tadalafil buy cialis coupons printable cialis 5 mg scheda tecnica cialis kaufen bankberweisung cialis 100mg suppliers
Buy cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:14 ق.ظ

You actually explained that exceptionally well.
cialis 5 mg scheda tecnica chinese cialis 50 mg walgreens price for cialis price cialis wal mart pharmacy cialis efficacit rx cialis para comprar brand cialis generic cialis prices in england warnings for cialis cialis kamagra levitra
Cialis 20 mg
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:52 ق.ظ

You've made the point!
we like it cialis price cialis 20 mg cost discount cialis cialis professional yohimbe cialis rezeptfrei cialis price in bangalore generic cialis levitra cialis online deutschland cialis en 24 hora prices on cialis 10 mg
Buy cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:25 ق.ظ

Amazing a lot of amazing knowledge.
where do you buy cialis cialis 20 mg effectiveness 200 cialis coupon buy cialis cialis arginine interactio cialis authentique suisse click here to buy cialis generic cialis in vietnam generic cialis pill online cialis savings card
Buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 01:26 ب.ظ

Info very well regarded..
wow look it cialis mexico tadalafil 10 mg cialis kamagra levitra click now buy cialis brand how do cialis pills work tadalafil 5mg cialis cuantos mg hay we like it cialis price cialis prices bulk cialis
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 01:59 ق.ظ

Appreciate it! Numerous write ups.

cialis cost cialis manufacturer coupon cialis tadalafil online cialis dosage cialis daily new zealand cialis et insomni cialis vs viagra generic low dose cialis buy generic cialis 200 cialis coupon
Generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 12:56 ب.ظ

You stated it terrifically!
cialis 20 mg cialis 5 mg effetti collateral buy generic cialis opinioni cialis generico cialis price in bangalore cialis 100mg suppliers cialis with 2 days delivery we use it cialis online store we use it cialis online store generic cialis pro
Buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 01:40 ق.ظ

Very good tips. Many thanks!
preis cialis 20mg schweiz rezeptfrei cialis apotheke online prescriptions cialis cialis usa cost cialis venta a domicilio click here take cialis low dose cialis blood pressure cialis generika in deutschland kaufen 5 mg cialis pharmacie en ligne 200 cialis coupon
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo