تبلیغات
مهندسی پزشکی - گذری کوتاه بر آینده کاری و مشکلات رشته ی نوپای مهندسی پزشکی

گذری کوتاه بر آینده کاری و مشکلات رشته ی نوپای مهندسی پزشکی

نویسنده :مازیار سلیمی
تاریخ:---

منبع : نشریه سایت جامع مهندسی پزشکی بیومدیکال (شماره دوم)

وب سایت: http://issue.dezmed.com

نویسنده : فرشته زارع


مقدمه:

معمولا برای چاپ یک گزارش یا مقاله در یک نشریه از کلماتی رسمی و اداری استفاده میکنن. ولی من می خوام با زبونی ساده و خارج از محدوده ی دستورات نگارشی ٬ گذری کوتاه بر آینده کاری و مشکلات این رشته ی نوپا داشته باشم.

 

پانزدهمین کنفرانس مهندسی پزشکی٬ 24و25 بهمن 1387 ٬مشهد:

روز اول همایش مهندسی پزشکی مشهد نشستی با حضور دکتر هاشمی٫دکتر خلیل زاده و... برگزار شد.جاتون خالی ما عین فیلم سینمایی ساکت نشسته بودیم و فقط تخمه رو کم داشتیم البته آفتاب گردون! آخه پدرمون (دکتر گلپایگانی) با وزارت بهداشت بحث ومجادله راه انداخته بود. ازسخنان هر دو طرف(که همون تیکه پرونی های خودمون بود) متوجه شدیم که دشمن اصلی مهندسی پزشکی اسلامیک٫ کشوری به نام وزارت بهداشت است. وقتی در اطلاعیه های اشتغال زایی خود بعد از بروبچه های مهندسی پزشکی٫ رشته هایی مثل مهندسی مواد٫ مهندسی نساجی٫ کاردان مامائی ٫ پرستاری و...را اعلام میکنند(البته جای بقال محل کم بود) دیگه ما چی بگیم ؟ پدرمون همه ی حرف های دلمون رو زد اما کو عمل!؟! خلاصه نتیجه این بود که همت٫ تلاش٫ تسلط به زبان انگلیسی٫ اقامت در یک شهر بزرگ و پارتی مواد لازم جهت تهیه ی شام اشتغال است.

 

چند ماه بعد شبکه ی بهداشت ساعت 9 صبح:

ببخشید یه نامه برای کارورزی اوردم میشه امضاش کنید؟ خانم برو اتاق 18 ٬ بعد برو بایگانی ٬ بعد برو کپی ٬برو چپ٬ برو راست!!(دستشون درد نکنه٬ ببین چقدر تو فکر سلامتیمن ٬ عجب ورزش صبحگاهی بود). دو ساعت بعد خسته و گرسنه .تق تق .آقا:بفرمایید تو.مراجعه کننده:سلام یه نامه ی کارورزی دارم .آقا:رشتتون چیه؟ مراجعه کننده:مهندسی پزشکی.آقا:خانم اصلا  به ما چه ربطی داره پولشو دانشگاه میبره اونوقت ما باید کار یادتون بدیم پس اونجا چی یادتون میدن.

یک هفته بعد دانشگاه٬ دفتر ارتباط با صنعت:

سلام آقا ببخشید مگه شما برای 240 ساعت کارورزی قرارداد نبسته بودید پس چرا این دوره 6 ساعته تموم شد؟ پاسخی نبود.منم آروم از اتاق رفتم بیرون.

بیمارستان شرق ساعت 10 صبح:

در یکی از اتاق ها رو که باز کردم چشمم به یه دستگاه ECG افتاد.خیلی قدیمی به نظر نمی رسید.از یکی از پرستارا مشکل دستگاه رو پرسیدم.جواب داد نمی دونم ولی کارآیی خوبی نداره و پارازیت میندازه.با اجازه ی پرستار!! وارد اتاق تجهیزات شدم.الکترودهای دستگاه به خوبی تمیز نشده بودند.علاوه بر این در کنار دستگاه یه قوطی ژل اولتراسونیک هم افتاده بود.گفتم :چرا این ها اینقدر کثیف اند؟ببینم شما از چه ژلی استفاده می کنید؟پاسخ داد:ای بابا نکنه انتظار داری با مایع ظرفشویی تمیزشون کنم.تو هم گیر میدی ها.تازه مگه فرقی هم میکنه که از چه ژلی استفاده میشه؟من که خودم از ژل اولتراسونیک یا اگه نبود از لوبریکانت استفاده میکنم.ژل٬ ژل دیگه!

بیچاره پرستار تقصیری نداشت٬ اون بیمارستان اصلا واحد مهندسی پزشکی نداشت که بیاد اونا رو در رابطه با نحوه ی کار با دستگاه ها راهنمایی کنه.به اطراف اتاق نگاه کردم وای خدای من٬ گورستانی از دستگاه های پزشکی که فقط بعضی هاشون محتاج یه قرص استامینوفن و یا یک دست و پای مصنوعی بودن٬ اما به جرم عدم همکاری و توجه وزارت بهداشت به بخش مهندسی پزشکی٬ محکوم به مرگ ابد شده بودند.آیا عدالت این است؟

واحد مهندسی پزشکی بیمارستان غرب ساعت 12 ظهر:

خانم مهندس خجسته کارشناس مهندسی پزشکی بیمارستان غرب هستن که مسئولیت آموزش پرستاران و نظارت بر تجهیزات و دستگاه های پزشکی رو به عهده دارند.داشتم با مهندس در رابطه با رشته و کارورزی صحبت میکردم که بحث آینده ی شغلی دانشجوهای مهندسی پزشکی اومد وسط. خیلی دلشون پر بود.بهم گفت:حالا فکر میکنی از کار کردن در این مکان خیلی راضی ام. بیمارستان یعنی سروکار داشتن با هزار تا درد و میکروب.از بخش ها٬ دستگاه هایی مثل ساکشن رو اینجا می یارن که از نظر آلودگی وحشتناکه.بیمارستان هم که زیاد همکاری نمی کنه.مثلا چند ماهه که یکی از دستگاهامون رو جهت تعمیر به شرکتی در تهران فرستادیم ولی چون مسئولین٬ حاضر به پرداخت پول نیستن٬ اونا هم دستگاه رو پس نمی دن.این شرکت چند بار به خاطر آشنایی با این واحد دستگاه ها رو می فرستاد ولی دیگه صبرش تموم شده و نتیجه اینکه بیماران باید به مرکز خصوصی شفق مراجعه کنن.(نکته ی جالب اینکه وقتی به این مرکز خصوصی مراجعه کردم اونا هم گفتن دستگاهشون رو جهت کالیبره کردن به تهران فرستادن.به منشی گفتم پس تکلیف مراجعه کننده ها چی میشه.با خونسردی جواب داد:باید صبر کنن.اگر هم عجله دارن خوب برن شهرهای اطراف!!!!!!!!)

میدونی درسته که تو شهر های بزرگ کار راحت تر پیدا میشه ولی بعضی از شرکت ها 2 سال بعد از استخدام عذرتو می خوان. چون دوست دارن براشون کار کنی نه اینکه کارشون رو به دست بگیری. متوجه میشی که چی می گم.(بله!!!).یا اینکه برخی از شرکت های مهندسی پزشکی ٬که با هدف نصب و راه اندازی فعالیت می کنن [ارجعیت ]استخدام خود را به مهندسان برق می دهند.

البته شرکت های خوب هم وجود داره که بعد از استخدام علاوه بر دوره های کارآموزی٬ مهندسین خود را برای کسب تجربه و آشنایی با تکنولوژی های روز به خارج از کشور میفرستن.ولی همکارای من در برخی بیمارستان هابرای رفتن به دوره های آموزشی باید از جیب خودشون مایه بذارن.

نکته ی دیگه اینکه کارکردن تو شرکت ها برای شهرستانی ها به خصوص خانم ها مشکلات دیگه ای رو هم به همراه داره.خیلی از خونواده ها به دختراشون اجازه ی کار در خارج از محدوده ی شهر یا استانشون رو نمیدن.علاوه بر این قبل از استخدام باید در مورد اون شرکت تحقیق کرد. به هر حال امنیت کاری خیلی مهمه.

به نظر من اگه از نظر مالی مشکل نداری ادامه تحصیل بده و وارد کادر آموزش شو.(خوب حالا اگه آی کیومون نکشید چی!!!خدایا)

با تشکر از خانم مهندس شما رو به تماشای ادامه ی داستان دعوت می کنم!!!

به این آگهی توجه کنید:]یک شرکت معتبر تجهیزات پزشکی جهت تکمیل کادر فروش و بازاریابی خود به یک نفر (ترجیحٲ خانم) در زمینه ی ارتوپدی با سابقه ی کار مرتبط نیازمند است.

شاید بگید آخه چه معنی داره آگهی استخدام اونم وسط ماجرا!!!

ولی هدف من چیز دیگه ای بود.در هر شماره ی ماهنامه ی مهندسی پزشکی تعداد زیادی از این آگهی ها به چشم می خوره.که با نگاهی ساده می شه به نکات زیادی پی برد.برای نمونه به دو مورد اشاره میکنم.

1-استخدام در صورت داشتن سابقه ی کار:می شه یکی بگه این سابقه ی کار از کجا باید به دست بیاد.از کارآموزی های نیمه کاره؟

یا پس از گرفتن کاغذی به عنوان مدرک مهندسی٬و از طریق گذروندن دوره های آموزسی در شهرهای مجهز. اصلا چرا باید در خارج از محیطی آموزشی٬ به نام دانشگاه٬ در جستجوی این دوره ها باشیم. البته این معضل کم وبیش در همه ی رشته ها وجود داره. حقیقت اینه که سیلابس درسی این رشته برداشتی از دانشگاه اکسفورد بوده.آیا امکانات کشور من در حد اونا بوده.آیا دروس مهم این رشته مثل تجهیزات٬ حفاظت و یا رادیولوژی همراه کارگاه های آموزشی و در سطح علمی روز ارائه می شن.

این سیلابس ما رو به ادامه ی تحصیل سوق می دهد پس تکلیف کسانی که قصد وارد شدن به بازار کار را دارند چیست!؟!

آیا در ایران ارتباط بین دانشگاه ها و بخش صنعت مثل کشورهای پیشرفته است؟

آیا پروژه هایی که به عنوان پایان نامه به دانشجویان پیشنهاد داده میشن همون نیازهای صنعت ماست؟

2-اکثر دانشجویان فارغ التحصیل در رشته ی مهندسی پزشکی جذب بازاریابی و فروش می شن.چرا بیشتر استخدام ها در این زمینه صورت میگیره؟ در رابطه با این مسئله خانم خجسته می گفتن:(با عرض پوزش از همه ی خانم ها) بعضی از شرکت هایی که قصد استخدام خانم ها رو در زمینه ی فروش دارن٬ پیش از اینکه مهارت فرد رو به عنوان معیار اصلی خود قرار بدن به سر و وضع و تیپ طرف مقابل توجه می کنن. مثلا یکی از دوستای خودم فقط به خاطر اینکه حاضر نشده بود موقع کار در شرکت چادرش رو کنار بذاره٬ در مصاحبه ی استخدام رد شد.

آنچه که در این مقاله ویا شاید گزارش به آن پرداخته شد تقریبا شامل حال همه ی رشته های فنی و مهندسی میشود و این موارد تنها نمونه هایی از یک خروار بودن.

در پایان امیدوارم با همکاری وزارت بهداشت٬ وزارت علوم٬ وزارت صنایع و تلاش همه ی دوستان عزیزم در این رشته٬ شاهد موفقیت دانشجویان و دستیابی مهندسی پزشکی به جایگاه واقعی خود باشیم .

به امید آن روز.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
best place to buy generic viagra online reviews
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:18 ب.ظ

Hi there, I enjoy reading all of your article post. I wanted to write a little comment to support you.
تهیه نقشه های کاداستر
چهارشنبه 29 اسفند 1397 05:17 ق.ظ
خیلی ممنون
livejasmin hack free
جمعه 4 اسفند 1396 09:24 ق.ظ
سلام! این اولین نظر من است، بنابراین من فقط می خواستم فریاد بزنم و به شما بگویم که من واقعا از آن لذت می برم
خواندن از طریق پست های وبلاگ شما. آیا می توانید سایر وبلاگ ها / وب سایت ها / انجمن هایی که با موضوعات مشابه در ارتباط هستند را پیشنهاد کنید؟
خیلی ممنونم!
dabs
پنجشنبه 3 اسفند 1396 06:30 ب.ظ
سلام! این مقاله نمی تواند بهتر نوشته شود!
با نگاه کردن به این مقاله من همسایه قبلیام را یادآوری میکنم!
او به طور مداوم در مورد این مسائل را ادامه داد. من این پست را ارسال خواهم کرد
به او. خیلی مطمئن است که او خواندن خوبی دارد.
با تشکر از شما برای به اشتراک گذاری!
hack clash royale
یکشنبه 22 بهمن 1396 12:19 ق.ظ
من دیگر نمیتوانم جایی که شما اطلاعات خود را دریافت میکنید، اما موضوع خوب است.
من نیاز به گذراندن وقت بیشتری برای مطالعه بیشتر یا کسب اطلاعات بیشتر دارم.
با تشکر از اطلاعات عالی من به دنبال این اطلاعات برای
ماموریت من
http://leishatlatenchie.jigsy.com/
شنبه 9 اردیبهشت 1396 04:02 ب.ظ
Hi there, You've done an excellent job. I will definitely digg it and in my opinion suggest to my
friends. I am confident they'll be benefited from this site.
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 11:37 ب.ظ
If some one desires expert view on the topic of running a blog
afterward i recommend him/her to pay a visit this website, Keep up the
fastidious job.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo